جدول اشتال تیرآهن چیست؟ مهمترین نکات جدول اشتال

راهنمای جدول اشتال تیرآهن

جدول اشتال تیرآهن استفاده‌های بسیار زیادی را در صنعت و ساختمان‌سازی دارد. مشخص است که هیچ مصالحی حتی در یک دسته‌بندی شبیه به یکدیگر نیستند. نوع مواد خام اولیه، روش تولید، نوع خط تولید، نحوه انبارداری و بسیاری از موارد دیگر همگی در کیفیت نهایی یک محصول دخالت دارند. با استفاده از این جدول می‌توان مدل‌ها و نمونه‌های متفاوتی از تیرآهن را مشاهده و بر اساس نیاز به خرید آهن آلات سازه سفارش خود را ثبت کرد.
برای شروع می‌بایست نحوه مطالعه مشخصه‌های جدول اشتال تیرآهن را فرا بگیرید. برای یک انتخاب مناسب می‌بایست باتوجه‌به نوع سازه و هدف سازه یک تیرآهن با ابعاد مناسب را انتخاب کنید. در راهنمای جدول اشتال همیشه مشخصه‌هایی همچون ارتفاع جان تیرآهن (H)، عرض بال (B)، ضخامت بال (T) و ضخامت جان (S) همیشه ذکر می‌شوند و این موارد از جمله مواردی هستند که در زمان خرید تیرآهن حتماً باید موردتوجه قرار گیرند. اما این تمام مواردی نیست که می‌توانید در زمان استفاده از جدول مشاهده کنید. کاربرد جدول اشتال تیرآهن بیش از این موارد است. شما میتوانید در ادامه با بررسی دقیقتر کاربرد جدول اشتال مربوط به تیرآهن در آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز همراه شوید.

جدول اشتال تیرآهن

راهنمای جدول اشتال تیرآهن

همان‌طور که اشاره کردیم در زمان انتخاب یک تیرآهن مشخصه‌های H,B,T,S از اهمیت بسیار برخوردار هستند. با توجه و استفاده از این مشخصه‌ها می‌توانید اندازه تیرآهن مورداستفاده خود را مشخص کنید. در کنار اینها مشخصات مکانیکی و رفتارهای تیرآهن در برابر نیرو نیز در اختیار شما قرار گرفته است. مشخصه‌های j-i و T به ترتیب مربوط به خمش و تنش هستند که در دو محور افقی و عمودی در جدول اشتال قرار می‌گیرند. شما با بررسی این دو فاکتور نیز می‌توانید از خرید یک تیرآهن بیش از نیاز سازه خود یا در دست مقابل استفاده از یک تیرآهن ضعیف برای سازه جلوگیری نمایید.

 

  بهترین تیرآهن بازار ایران کدام است؟

 

استفاده از جدول اشتال تیرآهن این امکان را به شما خواهد داد که با مقایسه محصولات متفاوت بهترین انتخاب را در کمترین زمان برای خرید تیرآهن بگیرید. همچنین با استفاده از پارامتر G که مربوط به وزن نهایی تر آهن است می‌توانید محاسبات دقیق‌تری را درباره وزن سازه انجام دهید. توجه داشته باشید که مشخصات محصول به ترکیب شیمیایی آهن آن بستگی دارد.

شما با بررسی جداول اشتال، خصوصاً جدول انواع تیرآهن و استاندارهای آن می‌توانید مصالح موردنیاز خود را با بهترین کیفیت و البته اطمینان از عملکرد فنی خریداری نمایید. استفاده از این جدول این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که تیرهای سبک‌تر اما مقاوم‌تر را برای سازه خود انتخاب کنید. همچنین در زمانی که وزن سازه اهمیت بسیار دارد می‌توانید از متریال سبک‌تر در سازه استفاده نمایید.

نکات جدول اشتال تیرآهن

قطعاً با یک نگاه به جدول اشتال می‌توانید متوجه شوید که انتخاب یک تیرآهن مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. به دلیل کاربردهای بسیار تیرآهن در صنعت و ساختمان‌سازی نمونه‌های مختلف با استفاده از متریال، وزن، اندازه و دیگر مشخصه‌های قابل تغییر تولید می‌شوند که شما می‌بایست باتوجه‌به نیاز خود یک محصول مناسب را انتخاب نمایید. این مورد خصوصاً برای مهندسان و طراحان یک سازه اهمیت بسیار زیادی را پیدا خواهد کرد.

از نکات جدول اشتال تیرآهن می‌تواند به تفاوت محصول تولیدی کارخانه‌های مختلف اشاره کرد. تفاوت‌های وزنی به دلیل تلورانس ابعادی در کارخانه جات اتفاق می‌افتد که به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که وزن یک تیرآهن ۱۸ فایکو با تیرآهن ۱۸ ارین با وجود یکسان بودن سایز باله و جان تیرآهن متفاوت است که این موضوع حتماً باید در زمان طراحی سازه و یا استفاده از تیرآهن در صنعت مورد بررسی قرار گیرد. برای خرید و اطلاع از قیمت تیرآهن اصفهان امروز کلیک کنید.

نکات جدول اشتال تیرآهن

استفاده از جدول اشتال تیرآهن

همان‌طور که اشاره کردیم با استفاده از جدول وزن تیرآهن می‌توانید نکات مرتبط با محصولات متفاوت همچون وزن، ابعاد، مشخصات فنی، مقاومت و … را در یک نگاه بررسی نمایید. یک مهندس خبره با دردست‌داشتن یک جدول اشتال مناسب می‌تواند سازه‌ای را طراحی و اجرا کند که از نظر قدرت و مقاومت بسیار مطلوب بوده و درعین‌حال از نظر هزینه نیز کاملاً اقتصادی عمل کرده باشد. با استفاده از جدول اشتال مربوط به تیرآهن می‌توان آهن‌آلاتی باکیفیت بسیار بالا و مرغوب را با وزن مشخص خریداری کرده و در سازه استفاده نمود.

به علت متنوع بودن مصالحی که در زمان ساخت سازه مورداستفاده قرار می‌گیرند امکان به‌خاطرداشتن تمامی اطلاعات آنها میسر نیست. اینجاست که استفاده از یک جدول مناسب همچون جدول اشتال می‌تواند به کمک مهندسان آمده و آنها را در زمان انتخاب یک محصول مناسب سازه همراهی کند.

 

  تیرآهن چگونه تولید می شود؟ مراحل تولید تیرآهن

 

تاریخچه جدول اشتال

اولین نسخه جدول اشتال توسط مهندسی آلمانی تهیه شد که در سال ۱۹۳۸ اولین نسخه از آن در اختیار مهندسان قرار گرفت؛ این مهندس آلمانی اشنایدر بوگر نام داشت. که در سال ۱۹۲۵ توانست در رشته مهندسی سازه جزو اولین زنان آلمانی باشد که توانست در رشته مرتبط با عمران فارغ‌التحصیل شود. با گرد هم آوری جدول اشتال توسط این مهندس آلمانی انتخاب محصولات مرتبط با فولاد برای مهندسین بسیار راحت‌تر شد. همچنین درصد خطای موجود در زمان ساخت سازه به حداقل خود رسید. تمامی اطلاعات ثبت شده در جداول اشتال برگرفته از استانداردهای بین‌المللی هستند. این موضوع امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به‌تمامی محصولات صنعت فولاد را در کسری از ثانیه امکان‌پذیر خواهد کرد. قیمت تیرآهن مشهد را در سایت مشاهده کنید.

وزن تیرآهن در جدول اشتال

به طول کلی برای به دست آورد وزن تیرآهن به فاکتورهایی همچون چگالی فولاد، مشخصات هندسی تیرآهن، اندازه سطح مقطع و طول احتیاج داریم. حال در جدول اشتال مشخصاً وزن تیرآهن درج شده است. اما اگر جدول اشتال شما وزن تیرآهن را مشخص نکرده است با استفاده از فرمول طول تیرآهن x وزن واحد طول تیرآهن می‌توانید آن را به دست آورید. به‌عنوان‌مثال برای محاسبه وزن یک تیرآهن ۱۸×۱۲ متر طول آن را در عرض آن ضرب می‌کنند.

مهندس ساختمان و سازه می‌تواند با بررسی میزان وزن هر کیلوگرم از تیرآهن‌های خریداری شده به کیفیت نهایی آنها پی ببرد. با مقایسه وزن هر کیلوگرم تیرآهن و مقایسه آن با جدول اشتال تیرآهن درصد نزدیک بودن تیرآهن تولیدی را با نمونه استاندارد آن به دست خواهد آمد. همان‌طور که می‌دانید قیمت تیرآهن‌ نیز بر حسب وزنی که دارند مشخص خواهد شد. ازاین‌رو مشخص‌شدن وزن دقیق هر کیلوگرم از آن می‌تواند شمارا در انتخاب یک محصول مناسب همراهی کند.

استفاده از جدول اشتال تیرآهن

بررسی جداول اشتال انواع تیرآهن

همان‌طور که می‌دانید تیرآهن‌ها در نمونه‌های مختلفی همچون IPE،HEA و HEB تولید و به بازار عرضه می‌شوند. هرکدام از این دسته‌بندی‌ها نیز جدول اشتال متناسب با خود را دارد که در زمان محاسبه وزن و خرید تیرآهن باید به آن توجه کنید. در کشور ما تیرآهن‌های معمولی یا IPE محبوبیت بسیاری دارند. این موضوع استفاده از جدول اشتال برای بررسی تیرآهن را به امری مهم تبدیل خواهد کرد.

به‌طورکلی ۱۷ فاکتور و مؤلفه برای هر تیرآهن وجود دارد که در جدول زیر می‌توانید علامت اختصاری و مؤلفه آن را مشاهده کنید.

ردیف علامت اختصاری مؤلفه واحد
۱ G واحد وزن طول KG/m2
۲ h ارتفاع جان تیرآهن mm
۳ b عرض جان mm
۴ t ضخامت بال mm
۵ s ضخامت جان mm
۶ r شعاع انحناء داخل جان بال mm
۷ c ضخامت بال+ انحناء داخلی mm
۸ h-2c ارتفاع جان- ضخامت دوبال mm
۹ A محیط سطح مقطع cm2
۱۰ Wx  مدول مقطع محور x cm3
۱۱ Jx ممان اینرسی محورx cm4
۱۲ Ix شعاع چرخش در محور x cm
۱۳ JY ممان اینرسی محور y cm4
۱۴ WY  مدول مقطع محورy cm3
۱۵ IY  شعاع چرخش در محور y cm
۱۶ َA1  مساحت سطح مقطع mm
۱۷ RT شعاع تنش mm

دانستن علائم اختصاری مربوط به جدول اشتال تیرآهن می‌تواند سرعت انتخاب تیرآهن را برای شما افزایش دهد. توجه داشته باشید که تمامی جداول اشتال دارای تمامی این مؤلفه‌ها نیستند. اما نمونه‌های استاندارد آن که باتوجه‌ به استانداردهای بین‌المللی تدوین شده‌اند می‌بایست تمامی این ۱۷ فاکتور را درون خود درج کرده باشند.

 

  مقایسه و تفاوت انواع تیرآهن IPB، INP و IPE

 

جدول اشتال تیرآهن IPE

در ایران کارخانه جات بسیاری نسبت به تولید و عرضه تیرآهن IPE اقدام می‌کنند. ازاین‌رو استفاده از جدول تیرآهن IPE اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد. همان‌طور که اشاره کردیم جداول اشتال محصولات فولادی خصوصاً تیرآهن به علت وزن بالا و اهمیت بسیار بالای آن در سازه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در جدول اشتال تیرآهن IPE نیز می‌توانید مواردی همچون مشخصات فنی هندسی همچون سطح مقطع، اساس مقطع، شعاع ژیراسیون و البته وزن واحد طول را برای محصولات مشاهده نمایید. این موارد معمولاً با استاندارد DIN المان همخوانی خواهد داشت.

تیرآهن یکی از مهم‌ترین عضوهای یک سازه است که توانایی بالایی در تحمل نیروی عمودی وارد بر خود دارد. اتصالات تیرآهن می‌تواند به‌صورت یک‌تکه یا چندتکه باشد. ازاین‌رو انتخاب بهترین تیرآهن بر اساس جدول اشتال که معمولاً به‌صورت کتابچه قابل خریداری است می‌تواند بسیار کاربردی باشد. نام این جدول همان‌طور که اشاره شد از نام نویسنده آن خانم مارتا شنایدر بورگر گرفته شد و تاکنون نیز به همین نام به چاپ می‌رسد.

تفاوت تیرآهن ipb و ipe

سخن پایانی

با استفاده از جدول اشتال تیرآهن می‌توانید قبل از خرید وزن تقریبی کل سازه را تخمین بزنید. با استفاده از این روش می‌توانید در مورد تأیید سازمان نظام‌مهندسی یا دیگر استانداردهای جهانی مرتبط با سازه مطلع شوید. به این وسیله می‌توانید به‌راحتی قبل از شروع به کار از گرفتن تأییدیه‌های موردنیاز سازمان نظام‌مهندسی اطمینان حاصل کنید. به‌خاطر داشتن علائم اختصاری نیز به شما کمک شایانی در تصمیم‌گیری سریع خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خرید آهن آنلاین ازطریق کارشناسان حرفه ای با ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

آیا جدول اشتال برای همه تیرآهن ها وجود دارد؟

بله این جدول برای همه مقاطع فولادی و آهنی وجود دارد.

آیا جدول اشتال قابل تغییر است؟

تا زمانی که استانداردهای جهانی تغییر نکرده باشند، این جدول نیز ثابت است.

آیا می توان از جدول اشتال استفاده کرد و محاسبات دستی انجام نداد؟

بله در صورتی که محصول کاملا استاندارد ساخته شده باشد می توان به آن استناد کرد.

اشتراک گذاری مقاله
4 پاسخ
  1. سلام متشکرم بابت نکاتی که توضیح دادید. تفاوت بین جدول اشتال تیرآهن و جدول وزن این فلز چیست؟ جدول اشتال حاوی وزن هم هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *