...

بهترین تیرآهن بازار ایران کدام است؟

ایمان شکوهیان
بهترین نوع تیرآهن

در این محتوا به معرفی بهترین تیرآهن، انواع تیرآهن و نکاتی که باید هنگام انتخاب این محصول در نظر گرفت، همچنین تاثیری که نوع با کیفیت آن در ساخت و ساز دارد پرداخته شده است. با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

نقش تیرآهن در ساخت و ساز

انتخاب بهترین محصول تیرآهن در کار ساخت و ساز، تاثیر زیادی در کیفیت و استحکام تمام شده کار دارد، چون تحمل وزن بار سازه بر عهده تیرآهن است، به همین علت باید کارفرمایان و مهندسین در انتخاب تیرآهن با کیفیت دقت زیادی داشته باشند. در انتخاب تیر فولادی باید مواردی را در نظر گرفت، به عنوان مثال باید با توجه به میزان طبقات ساختمان که قرار است چند طبقه باشد تیرآهن با استحکامی انتخاب شود که تحمل وزن سازه را داشته باشد. این محصول دو قسمت به نام های جان و بال دارد. قسمت اصلی آن، جان گفته می شود و کناره های آن هم بال نامیده می شود.
مزایای استفاده از بهترین نوع تیرآهن شامل:

 1. اتصال قطعات به هم
 2. نصب سریع در سازه
 3. امکان توسعه ساختمان در صورت نیاز بعد از پایان کار
 4. استفاده از این محصول در ارتفاع زیاد است.

بهترین نوع تیرآهن

انواع تیرآهن

بررسی انواع تیرآهن باید بتوانیم با استانداردهای تیرآهن آشنا باشیم. این محصول در دنیا طبق یک سری چهارچوب و قوانینی ساخته می شود که در نتیجه آن ها محصولی با کیفیت مشخص و مناسب برای استفاده در ساخت و سازهای با ابعاد و کاربری استاندارد ساخته می شود. تیرآهن های فولادی را که برای استحکام ساختمان ها و سازه ها استفاده می کنند؛ هر یک از نظر فنی و مکانیکی دارای ویزگی هایی هستند.

 

 

مشخصات تیرآهن

می توانیم برای این محصول جدول یا جداولی از مشخصات در نظر گرفت. هر تیر فولادی بر حسب اینکه دارای چه سایزی، ضخامتی، وزنی و استحکامی هستند در جداول استاندارد درج می شوند. به عنوان مثال تیرآهن ۱۸ اصفهان دارای سایز (ارتفاع جان) به اندازه ۱۸ سانتی متر است. این محصول در کارخانه ذوب آهن اصفهان با یک وزن و مشخصات خاصی تولید می شود که نزدیک ترین شباهت را به مقادیر جداول استاندارد جهانی دارد به همین دلیل از محصولات پرفروش به حساب می آید. برای اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

بهترین تیرآهن دارای انواع مختلفی از نظر مشخصات است که هر کدام کاربرد خاصی دارند. انواع تیرآهن شامل:

تیرآهنی که مطابق استاندارد اروپا و ایران است که به آن تیرآهن IPE گفته می شود، از ویژگی این تیرآهن این است که میزان ضخامت بال ها، در انتها و ابتدای آن برابر است. اکثر نقشه های ساختمانی ایران بر اساس این محصول تهیه می شوند.

بهترین تیرآهن بازار ایران

 • تیرآهنی که مطابق استاندارد روسیه و چین است و به آن تیرآهن INP گفته می شود، بال های این تیرآهن در انتها ضخیم و در ابتدا نازک است.
 • تیرآهن بال پهن که به آن IPB هم گفته می شود طول بال ها در این نوع نسبت به IPE بیشتر است.
 • تیرآهن لانه زنبوری: این محصول به دلیل داشتن حفره هایی به شکل ۶ ضلعی لانه زنبوری نامیده می شود. از مزایای این محصول این است که می توان به راحتی لوله گاز، سیم برق و لوله آب را از آن رد کرد.
 • استفاده از این نوع تیرآهن وزن مصالح را کم می کند و به همین دلیل فشار کمتری به سازه وارد می شود. همچنین این محصول به دلیل سبک بودن صرفه اقتصادی هم دارد. به تیرآهن لانه زنبوری CPE نیز گفته می شود.
 • برای بررسی عملکرد تیرآهن لانه زنبوری بهتر است که در مورد مزایا و معایب تیرآهن لانه زنبوری بیشتر بخوانید.
 • در انواع تیرآهنی که معرفی شد، اگر بعد از نام تیرآهن علامت V نوشته شود به این معنی است که وزن تیرآهن سنگین است و اگر بعد از نام تیرآهن علامت L نوشته شود به این معنی است که وزن آن سبک است. به عنوان مثال تیرآهن INP- V یک تیرآهن سنگین است و INP- L تیرآهن سبک است.

بهترین تیرآهن بازار ایران

انواع تیرآهن بر اساس عملکرد

انواع تیرآهن بر اساس عملکرد، شامل سه دسته: کلاف، فرعی و اصلی است. تیرآهن اصلی کار انتقال بار از تیر فرعی به ستون را انجام می دهد و به ستون متصل می شود. تیرآهن فرعی به تیرآهن اصلی متصل می شود و به صورت افقی قرار می گیرد و بار سازه را به تیر اصلی منتقل می کند. ساخت سوله از نمونه کاربردهای مهم تیرآهن و تیرهای فولادی و مقاطع فلزی است.

 

 

تیر کلاف به خرپای ستون و تیری که در سقف قرار دارد متصل می شود. تیرآهن در ساختمان سازی در قسمت ستون، تیر اصلی و تیر باریک به کار برده می شود. با اطلاع از این مشخصات می توان برترین نوع تیرآهن را برای هر پروژه ساخت و ساز یا صنعتی دیگر انتخاب و استفاده کرد. مزایای استفاده از تیرآهن در ساخت و سازها و صنایع دیگر بسیار زیاد است. این محصول را هم در اسکلت ساختمان ها استفاده می کنند که موجب افزایش استحکام، سرعت در ساخت، قابلیت افزایش تعداد طبقات سازه به راحتی و امکان ساخت سازه های بلند و عظیم می شود. آهن در خودروسازی نیز بسیار کاربرد دارد که در مقالات دیگر به آن پرداخته ایم. برخی تیرها مصارف بیشتری دارند که در مقاله پرمصرف ترین تیرآهن به آنها پرداخته ایم که ازجمله برخی از این تیرآهن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین تیرآهن بازار ایران

بهترین نوع تیرآهن بر اساس شکل ظاهر

شکل ظاهری تیرآهن در کل به دو شکل H و I است. نوع H در اسکلت اصلی ساختمان به کار برده می شود این تیرآهن یک جان و دو بال پهن دارد. تیر آهن H شامل تیرآهن سبک، سنگین و فوق سنگین است.

کاربرد و مزایای تیرآهن H: * این محصول مقاومت بالایی در برابر زلزله * سرعت نصب بالا و در نتیجه پیشرفت کار * ضریب خطای کم و همچنین میزان مصرف آهن در ساخت و ساز را کم می کند. همچنین از تیرآهن H در صنعت سد سازی، کشتی سازی، پالایشگاه و پل سازی استفاده می شود. قیمت تیرآهن اصفهان امروز را در لینک مشاهده کنید.

بهترین تیرآهن

بهترین تیرآهن بازار ایران

تیرآهن با بالاترین کیفیت در بازار ایران که امروزه در کشور ما شناخته شده است تیرآهنی است که مطابق استاندارد IPE باشد. در کشور ما تیرآهن استاندارد توسط نیروهای داخلی در کارخانه هایی مثل ذوب آهن اصفهان تولید می شود و جزء تیرآهن های با کیفیت هم محسوب می شود.

 

 

کارخانه های تولید کننده تیرآهن

در داخل کشور کارخانه ذوب آهن اصفهان، فولاد غرب یا کرمانشاه، کارخانه فولاد اهواز، شرکت ماهان، کارخانه فولاد یزد، آریان فولاد، فایکو، کارخانجات بناب، تبریز و غیره این محصول را در ابعاد و استانداردهای متنوعی تولید و عرضه می کنند. می توانید مشخصات تیرآهن اصفهان را در این لینک ببینید.

بهترین تیرآهن IPE در ایران توسط کارخانه های تولید کننده فولاد ساخته می شوند و به دلیل کیفیت بالایی که این محصولات، دارند مشتریان محصولات داخلی را انتخاب می کنند. تیرآهنی که در این کارخانه ها تولید می شود بر طبق جدول اشتال است و این یعنی محصولی که تولید می شود بهترین کیفیت را دارد. آهن مشهد نیز بر این موارد موثر است.

جدول اشتال جدولی است که به افراد در تشخیص بهترین نوع تیرآهن کمک می کند. در این جدول یک سری اعداد در رابطه با وزن، اندازه و ضخامت تیرآهن نوشته شده است. هرچه وزن، ضخامت و اندازه محصولی که توسط کارخانه ها تولید می شود به این اعداد نزدیک تر باشد نشان دهنده کیفیت استاندارد آن است.

بهترین نوع تیرآهن

نکات مهم در انتخاب بهترین نوع تیرآهن

در انتخاب بهترین نوع تیرآهن باید نکاتی را در نظر گرفت از جمله:

 1. از مواردی که در این انتخاب اهمیت دارد ظاهر تیرآهن است، که باید با توجه به نیاز سازه شکل مناسب محصول را انتخاب کرد. جهت انتخاب مناسب این محصول از نظر ظاهر بهتر است که خریدار با مفهوم های بال و جان تیرآهن آشنایی داشته باشد.
 2. از موارد دیگر در هنگام خرید بهترین تیرآهن رنگ آن است. رنگ تیرآهن در اصل مشکی یا طوسی پر رنگ است که اگر در مجاورت رطوبت قرار گرفته باشد رنگ آن زرد می شود و این رطوبت سبب از دست رفتن کیفیت محصول می شود. در نتیجه تیرآهنی که دچار تغییر رنگ و یا زنگ زدگی شده باشد کیفیت خوبی ندارد. از تیر آهن هایی که کیفیت خود را تا حدی از دست داده اند می توان در کارهایی که اهمیت کمی دارند استفاده کرد.
 3. از موارد دیگر در انتخاب بهترین نوع تیرآهن توجه به وزن تیرآهن است. وزن در کاربرد تیرآهن اهمیت دارد.  هر چه وزن تیرآهن انتخابی به جدول اشتال نزدیکتر باشد نشان دهنده کیفیت بالای محصول است. در نتیجه بر خلاف نظر اغلب افراد، سنگین بودن تیرآهن نشان دهنده کیفیت آن نیست. در نهایت جهت انتخاب نوع مرغوب این محصول بهتر است که از تولیدات کارخانه معتبر استفاده کرد.

توجه نکات مهم در خرید تیرآهن و در نظر گرفتن آن ها به خریدار و مصرف کننده کمک می کند تا ضمن اینکه هزینه معقول و مناسبی را برای پروژه در نظر می گیرد، از خسارت ها و ضرر و زیان های جانبی و بعدی ناشی از انتخاب محصول و مقاطع نامناسب و غیر استاندارد، نیز جلوگیری می کند. باید دقت داشته باشیم تا تیرآهن تقلبی را به جای اصلی خرید نکنیم و برای این مورد نیز روش های زیادی وجود دارد. همچنین می دانید که آهن قراضه در صنایع زیادی استفاده می شود هم به صورت فراوری شده و هم در برخی موارد برخی مقاطع بدون بازگشت به چرخه تولید مجدد، مورد استفاده مجدد قرار می گیرند مثلا تیرآهن استوک را بارها دیده ایم که در برخی پروژه ها به کار برده اند. در این مورد نیز باید دقت بالا داشت.

 

 

هرچند در مقاله راهنمای خرید تیرآهن، نکات زیادی در این مورد ذکر شده است، اما برای انتخاب بهترین نوع تیرآهن توجه به چند نکته اساسی است که به طور خلاصه می توان آن ها را به صورت زیر بیان کرد:

۱- خرید از یک فروشنده و تامین کننده معتبر

۲- تحقیق در مورد محصول مناسب برای پروژه مربوطه

۳- توجه به روش استفاده در سازه و رعایت استاندارهای ساخت

نکات لازم قبل از خرید تیر فولادی به شما کمک می کند تا تجربه خرید خوبی داشته باشید و در مورد مسئولیتی در مورد ساخت و تامین مصالح به عهده دارید، آسوده خاطر باشید.

 

سوالات متداول

کدام بهترین تیرآهن ها فروش بیشتری دارند؟

تیرآهن های ساز ۱۴ تا ۱۸ به دلیل کاربرد بیشتر، فروش بالاتری نیز دارند.

آیا تیرآهن را هم جوشکاری می کنند؟

بله تیرآهن ها قابلیت جوشکاری نیز دارند که در اسکلت سازه انجام می شود.

کدام کارخانه محصول تیرآهن ارزان تری دارد؟

بر اساس نوع محصول و ضخامت و استاندارد آن، قیمت ها متفاوت هستند و همیشه ثابت نیستند.

اشتراک گذاری مقاله
2 پاسخ
 1. لطفا بفرمائید برای ساخت یک طبقه همکف و دوطبقه بالایش چه تیره آهنی با چه خصوصیاتی لازم است

  1. لطف بفرمایید با این شماره ۰۵۱۳۱۹۱۶ داخلی ۶۳۰ تماس بگیرید راهنمایی کامل انجام میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *