بندیل تیرآهن چیست؟ وزن و بسته بندی بندیل

نحوه خرید بندیل تیرآهن

به طور کلی، منظور از بندیل، بسته بندی مقاطع آهنی همچون ناودانی، نبشی و تیرآهن است. بندیل تیرآهن نیز بسته بندی متشکل از چندین شاخه تیرآهن می‌باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات در زمینه نحوه خرید بندیل تیرآهن، می‌توانید با مشاورین فروش این مجموعه ارتباط بگیرید. همچنین جهت آشنایی بهتر با کارکرد تیرآهن و همچنین ماهیت بندیل تیراهن، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه آهن رسان مرجع تخصصی قیمت آهن امروز باشید.

بندیل تیراهن چیست

سیستم تیر و ستون در ساختمان

سیستم تیر و ستون از زمان مصر باستان، در ساخت و ساز استفاده می‌شده است. در ساخت و سازهای امروزی، سیستم ستون- تیر- دال در تمامی روسازه‌ها با تکنولوژی و مصالح ساختمانی جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی بار دال از طریق تیرها به ستون ها یا دیوارها، تا پی و سپس به خاک پشتیبان زیر آن منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که ستون را می‌توان به عنوان یک عضو ساختاری عمودی تعریف کرد که برای انتقال بار فشاری طراحی شده است. یک ستون، بار را از دال و تیر سقف به فونداسیون منتقل می‌کند. از این رو باید متوجه شد که شکست یک ستون منجر به فروریختن کل سازه می‌شود. بنابراین در طراحی یک ستون باید دقت و تخصص بسیاری معطوف شود. برای آشنایی با انواع تیرآهن روی لینک کلیک کنید.

 

  تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

 

لازم به ذکر است که در صنعت ساختمان سازی مدرن، ستون‌ها بیشتر با بتن ساخته می‌شوند. جدای از موادی مانند چوب، فولاد، پلیمرهای تقویت شده با الیاف، از پی وی سی سلولی و آلومینیوم نیز جهت ساخت ستون‌های ساختمانی استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید که نوع مصالح بر اساس مقیاس و  نوع کاربرد ساخت و ساز تعیین می‌شود.

تیرآهن نیز یک عضو سازه‌ای است که به صورت افقی بین تکیه‌گاه ها قرار می‌گیرد و بارهایی را که در زاویه قائم نسبت به طول تیر عمل می‌کنند، حمل می‌کند. سطح مقطع تیرآهن‌ها در مقایسه با دهانه آنها کوچک است. به عبارتی، عرض و عمق یک تیر معمولی در مقایسه با دهانه آن “کوچک” می‌باشد. در بیان تفاوت ستون و تیرآهن، لازم به توضیح است که ستون، عنصری عمودی است که به سقف یا تیر وصل شده و بار را به پایه‌های سازه انتقال می‌دهد. این در حالیست که تیرآهن، سازه‌ای به منظور حمل بار و فشار از دال‌ها به ستون‌ها می‌باشد.

کارکرد تیرآهن

همانطور که در بالا به آن اشاره گردید، تیرآهن یک عضو سازه‌ای افقی است که نقش اصلی آن تحمل بار وارد شده به سازه می‌باشد. این عنصر، جزء بسیار مهم هر ساختمانی است. لازم به ذکر است که اگرچه تیرها در هر ساختمانی کاربرد دارند. با این حال مهم‌ترین کاربرد تیرآهن مربوط به استفاده در خرپاها و پل‌ها و ساخت سوله می‌باشد. در واقع، تیر مخفف یک جزء سازه‌ای عمودی یا شیبدار است که در درجه اول در برابر بارهای عمودی، نیروهای برشی و لنگرهای خمشی اعمال شده به محور تیر، ستون‌ها و دال‌های تکیه‌گاه مقاومت می‌کند.

وزن بندیل تیرآهن

در صورتی که تیرها از دال‌ها پشتیبانی کنند، به طور مشترک با هم کار کرده و یک تیر مقطع “T” ایجاد می‌کنند. تراز دال ها با توجه به تراز تیرها منجر به توسعه تیرهای مستطیلی، تیرهای معکوس یا تیرهای Z می‌شود. شایان ذکر است که به طور معمول، ستون‌ها از تیرها پشتیبانی می‌کنند (اتصال تیر به ستون). گاهی اوقات هر دو سر تیر با یک تیر دیگر (اتصال تیر به تیر)  حمایت می‌شود. در مواقع دیگر، فقط یک سر آن با ستون یا تیر حمایت می‌شود، در حالی که برای سر دیگر هیچ تکیه‌ گاهی وجود ندارد. تیری که فقط در یک انتها نگه داشته می شود به عنوان کنسول شناخته می‌شود. لازم به توضیح است که یک تیرآهن معمولا تحت دو مجموعه نیروی خارجی و دو نیروی داخلی قرار می‌گیرد. بارهای خارجی بارهایی هستند که به تیر وارد می شوند. دو نوع نیروی داخلی نیز نیروی لنگرهای خمشی و نیروهای برشی هستند. نیروی برشی داخلی و لنگر خمشی داخلی را می توان به صورت جفت نیرو نشان داد.

 

  جدول وزن تیرآهن چیست؟ محاسبه وزن تیرآهن

 

انواع تیراهن

در این بخش، به بررسی انواع تیرآهن پرداخته می‌شود:

 • تیرآهن‌های کنسولی: به آن دسته از تیرآهن‌هایی که از یک سر ثابت و از سر دیگر، آزاد می‌باشند، تیرآهن‌های کنسولی گفته می‌شود.
 • تیرآهن تکیه‌گاه: به آن دسته از تیرآهن‌هایی که هر دو سوی آن‌ها بر روی یک تکیه‌گاه ثابت می‌شوند، تیرآهن‌های تکیه گاه گفته می‌شود.
 • تیرآهن آویزان: تیرآهن آویزان، تیرآهنی است که یکی از دو سوی آن فراتر از تکیه گاه کشیده می‌شود.
 • تیرآهن ثابت: به آن دسته از تیرآهن‌هایی که هر دو انتهای آن داخل دیوار ثابت می‌شود، تیرآهن ثابت گفته می‌شود.
 • تیرآهن پیوسته: این تیرآهن نیز، تیرآهنی است که دارای بیش از دو تکیه گاه می‌باشد.

شایان ذکر است که پرمصرف ترین تیرآهن، تیرآهنی است که توسط دو ستون مورد حمایت قرار می‌گیرد. این درحالیست که استفاده تیرآهن‌های کنسولی مربوط به موارد خاص می‌باشد. در انتخاب محصول باید دقت بالایی داشت تا تیرآهن تقلبی را به جای نوع اصل تهیه نکنیم و از ضرر و خسارت های آن جلوگیری کنیم. با مطالعه مقاله بهترین تیرآهن نیز اطلاعات جامعی کسب می کنید.

بندیل تیرآهن چیست؟

بندیل تیرآهن که به آن تیرآهن بسته بندی شده نیز گرفته می‌شود، شامل مجموعه‌ای از چندین شاخه تیرآهن است. هدف از بسته بندی و بندیل تیر آهن، تسهیل در فرایند حمل و نقل تیرآهن می‌باشد. شایان ذکر است که این بندیل‌ها بر اساس معیار و فاکتورهای مختلفی همچون نوع آلیاژ و همچنین سایر و ابعاد تیر، از یکدیگر متمایز می‌شوند.

بسته بندی بندیل تیرآهن بایستی چگونه باشد؟

در نظر داشته باشید که بسته بندی بندیل تیرآهن بایستی به گونه‌ای باشد که بتواند حمل و نقل محصول را آسان‌تر سازد. به طور معمول به منظور بسته بندی این بندیل ها، از ۲ حلقه خاموت و ۴ تسمه بسته بندی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از خاموت‌ها به ساده‌تر شدن جا به جایی بندیل‌های تیرآهن منجر می‌شود. در قیمت آهن مشهد در مورد بسته بندی و میزان وزن هر بسته و تاثیر قیمت آن توضیح داده شده است.

ویژگی‌های پلاک نصب شده بر روی بسته بندی بندیل تیرآهن

در نظر داشته باشید که بر روی هر بسته بندیل تیرآهن ، پلاکی از سوی کارخانه تولید کننده نصب می‌گردد. اطلاعات درج شده بر روی این پلاک شامل موارد زیر است:

 1. برند تولید کننده
 2. اندازه و ابعاد تیرآهن
 3. وزن بندیل
 4. طول شاخه‌های تیرآهن
 5. آرم استاندارد ایران
 6. نام محصول
 7. تاریخ تولید تیرآهن
 8. علامت و نشان اختصاری مربوط به کارخانه

 

  مقایسه و تفاوت انواع تیرآهن IPB، INP و IPE

 

بسته بندی بندیل تیراهن

وزن بندیل تیرآهن

لازم به توضیح است که وزن بندیل تیرآهن محدود به طیف خاصی نبوده و بسته به ابعاد، سایز و همچنین تعداد شاخه‌های تیرآهنی که در درون هر بسته قرار می‌گیرد، تعیین می‌گردد. به عبارتی، وزن بندیل‌ها از کارخانه‌ای به کارخانه دیگر می‌تواند تفاوت قابل توجهی داشته باشد. لازم به ذکر است که تیرآهن‌های تولیدی اکثر تولید کنندگان، معمولا ۵/۲ تن می‌باشد. بنابراین اختلاف وزن بندیل تیرآهن کارخانه‌های مختلف را می‌توان به تعداد تیرآهن‌های بسته بندی شده مربوط دانست. باید در نظر داشت که هر چه اندازه و سایر تیرآهن کوچکتر باشد، طبیعی است که وزن آن کمتر بوده و بنابراین می‌توان شاخه‌های بیشتری را به صورت یک بندیل، بسته بندی کرد. این در حالیست که هر چه سایز تیرآهن بیشتر باشد، وزن آهن نیز بیشتر بوده و بنابراین تعداد شاخه‌های کمتری را می‌توان در یک بندیل بسته بندی کرد. می دانید که قیمت تیرآهن بر اساس وزن آن تعیین می گردد. قیمت تیرآهن اصفهان را اینجا ببینید.

نکات مهم به هنگام تحویل بندیل تیرآهن

 • به هنگام تحویل بندیل تیراهن ، نکات مهمی لازم است که بررسی گردد که در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین این موارد بپردازیم:
 • بررسی سایز و ابعاد تیرآهن سفارش داده شده و همچنین نام و برند کارخانه تولید کننده، از جمله مشخصات مهمی است که بایستی مورد بررسی قرار بگیرد.
 • به منظور اطمینان از وزن بسته بندی بندیل، لازم است که بندیل در کنار راننده ، باسکول شده و سپس جهت اطمینان از وزن بندی دقیق آن، با فاکتور ارسال شده مطابقت داده شود.
 • رنگ سطح مقطع و همچنین بررسی طول هر شاخه تیرآهن نیز از دیگر موارد مهم جهت بررسی می‌باشد.
 • سالم بودن تیرآهن نیز یکی از مهمترین نکات فنی است که لازم است توسط متخصصین مربوطه بررسی شود. در مورد تیرآهن تقلبی بیشتر بخوانید.

شایان ذکر است که تمامی این اطلاعات بر روی پلاکی که بر روی بندیل نصب می‌شود، درج می‌گردد. ذکر این اطلاعات را می‌توان یکی از مهمترین راه‌های متمایز ساختن محصولات فولادی اصل از انواع تقلبی آن در نظر گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر، حتما مقاله راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه نمایید.

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که لازم است به هنگام تحویل بندیل مورد بررسی قرار گیرد، تخلیه با احتیاط بندیل‌ها می‌باشد. پیشنهاد می‌شود پس از تحویل بندیل‌ها، آن‌ها را بر روی سکوهای چوبی و به دور از هر گونه محیط‌های مرطوب و آلوده نگه داشت. چرا که هر گونه آلودگی و رطوبت در محیط به خوردگی و زنگ آهن در محصولات فولادی منجر می‌شود.

 

  تفاوت تیرآهن با تیرهای ساختمانی چیست؟

 

مرکز فروش بندیل تیرآهن

 در پایان لازم به یادآوری است که این مرکز از جمله مراکز معتبر و شناخته شده در تولید و عرضه بهترین بسته بندی‌های بندیل تیرآهن است که به دلیل تعهد خود در توزیع محصولات فولادی ساخته شده بر اساس آخرین استانداردهای کیفی، توانسته است اعتماد بسیاری از مشتریان حوزه ساخت و ساز را به سمت مجموعه خود جلب نماید. بنابراین، در صورتی که جهت تکمیل پروژه خود نیازمند دسترسی به بهترین مرکز عرضه و فروش تیرآهن می‌باشید، می‌توانید با شماره تماس‌های ارائه شده در این وب سایت تماس حاصل فرمایید. متخصصین فروش این مجموعه کلیه رهنمودهای لازم جهت خرید بندیل تیرآهن را در اختیار شما قرار داده و راهنمایی‌های لازم را ارائه خواهند داد. بخش پشتیبانی این مجموعه نیز به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به کلیه نیازهای اطلاعاتی شما می‌باشد. بر همین اساس، پیشنهاد می‌کنیم در خرید اهن آلات و محصولات فولادی مورد نیاز خود از این مجموعه تردید نداشته و  با اطمینان خاطری کامل، سفارش خرید خود را ثبت نمایید.

سوالات متداول

آیا بندیل تیرآهن کارخانه ها با هم فرق دارد؟

بله هر کارخانه روش، استاندارد و روش خاص خود را برای بسته بندی تیرآهن دارد ولی تا حدودی بسیار مشابه هم هستند.

وزن بندیل تیرآهن به نوع آن بستگی دارد؟

بله وزن تیرآهن ها در انواع مختلف فرق دارد و در نتیجه بندیل ها نیز متفاوت خواهند بود.

آیا می توان تیرآهن را بدون بندیل خرید؟

بله این کار انجام پذیر است.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *