...

تیرآهن INP چیست؟

ایمان شکوهیان
تیرآهن INP چیست

به‌طورکلی تیرآهن یکی از مصالح بسیار پرکاربرد در صنایع و ساختمان‌سازی است. تیرآهن در سه استاندارد کلی طراحی و تولید می‌شود. تیرآهن INP یکی از پرکاربردترین این سه استاندارد است که با استانداردهای کشور چین و روسیه مراحل تولید را طی میکنند. از نظر ظاهری نیز تیرآهن آی ان پی شباهت بسیاری به حرف انگلیسی I دارد. این تیرآهن متشکل از یک ورق فلزی ضخیم عمود بر دو ورق افقی است که نام آنها به ترتیب جان و بال تیرآهن است. جان تیرآهن توانایی مقابله با نیروهای برشی همچون باد و زمین‌لرزه و بال آن توانایی مقابله با نیروهای خمشی را دارد. از این ‌رو تیراهن INP در صنایعی همچون سدسازی، پل‌سازی، ساختمان‌سازی، اسکله‌سازی و غیره استفاده گوناگونی دارد. تیر اهن INP با استانداردهای متنوعی تولید می‌شود ولی در بسیاری از این استانداردها ضخامت بال در قسمت اتصال آن به جان تیرآهن بسیار بیشتر است که این استاندارد رسمی کشوری ما نیز محسوب می‌شود. از تولیدکنندگان برتر تیرآهن INP می‌تواند به کارخانه ذوب‌آهن اصفهان اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تیرآهن INP و قیمت آهن امروز در ادامه همراه ما باشید.

مشخصات فنی تیرآهن INP

مشخصات فنی انواع تیرآهن INP در ایران مطابق با استاندارد EN 10365 است و مقاومت آن نیز کاملاً مطابق استاندارد EN 10024 سال ۱۹۹۵ می‌باشد. از نظر فنی این تیرآهن از ۸ تا ۱۶ متر طول و ارتفاعی معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر داد. همچنین از نظر عرض نیز این تیراهن از ۴۲ تا ۲۱۵ میلیمتر طراحی و تولید می‌شود. برای فهمیدن اندازه تیرآهن کافی است نگاهی به عدد بعد از INP بیندازید، برای مثال تیراهن INP8 دارای ارتفاعی معادل ۸ سانتیمتر است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به جدول اشتال نیز مراجعه نمایید. در جدول اشتال نمادهای فنی بسیاری وجود دارد که به‌وسیله آن می‌توانید از مشخصات فیزیکی و فنی محصول موردنظر خود اطلاع کسب کنید.

علامت اختصاری مؤلفه واحد
G واحد وزن طول KG/m2
h ارتفاع جان تیرآهن mm
b عرض جان mm
t ضخامت بال mm
s ضخامت جان mm
r شعاع انحناء داخل جان بال mm
c ضخامت بال+ انحناء داخلی mm
h-2c ارتفاع جان – ضخامت دوبال mm
A محیط سطح مقطع cm2
Wx  مدول مقطع محور x cm3
Jx ممان اینرسی محور x cm4
Ix شعاع چرخش در محور x cm
JY ممان اینرسی محور y cm4
WY  مدول مقطع محور y cm3
IY  شعاع چرخش در محور y cm
َA1  مساحت سطح مقطع mm
RT شعاع تنش mm

همان‌طور که می‌دانید تیرآهن از نظر وزن محصولی سنگین محسوب می‌شود؛ بنابراین محاسبه و دانستن وزن دقیقی هر تیر اهن INP قطعاً یکی از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. تا حدی تحمل بار تیرآهن به این مورد نیز بستگی دارد. برند نیز یکی از دیگر موارد تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن INP است. در ایران تولیدات کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از برندهای دیگر گران‌تر هستند. درصورتی‌که بر روی تیرآهن علامت اختصاری ESCO را مشاهده کردید بدانید که آن تیرآهن محصول کارخانه تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان است.

تیرآهن از گریدهای مختلفی تولید می‌شود که این میزان ارتباط مستقیمی با فولاد و آلیاژ استفاده شده در زمان ساخت تیرآهن دارد. از نظر سایز رایج‌ترین تیرآهن‌های INP بازار به شکل زیر هستند.

  • گرید ۱۲: این تیرآهن بر اساس استاندارد تیراهن INP ، دارای وزنی میان ۱۰ تا ۲۶ کیلوگرم به‌ازای هر یک مترمربع می‌باشند. از این تیرآهن برای ساخت ستون و پوشش سقف استفاده می‌شود.
  • گرید ۱۴: یکی از پرکاربردترین نوع تیرآهن در بازار ایران است که بر اساس استاندارد اداره استاندارد ایران طراحی و تولید می‌شود. وزن هر مترمربع از تیرآهن گرید ۱۴ بین ۱۳ تا ۳۳ کیلوگرم است که استفاده از آن در خرپا، نعل، تیر و پوشش سقف سابقه طولانی دارد.
  • گرید ۱۶: این گرید نیز یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین گریدهای موجود در بازار است که وزن هر مترمربع آن با توجه به استانداردهای موجود بین ۱۵ تا ۴۱ کیلوگرم متغیر است. از این تیرآهن برای ساخت پوشش سقف و پل لانه‌زنبوری استفاده می‌شود.
  • تیرآهن ۱۸: وزن هر متر این تیرآهن بین ۱۵ تا ۴۱ کیلوگرم است که استفاده آن نیز همانند گرید ۱۶ است.
  • تیرآهن ۲۰: این تیرآهن وزنی متغیری بین ۲۲ تا ۶۰ کیلوگرم دارد. این تیرآهن به علت وزن بسیار بالا و قدرت تحمل فشار زیاد بیشتر در سازه‌های بسیار بزرگ یا طبقات زیرین سازه‌های بلند استفاده می‌شود.

استاندارد تیرآهن INP

مهمترین ویژگی های تیرآهن INP

تیرآهن INP چیست؟ این تیرآهن مقاومت بسیار بالایی را در اختیار سازنده خواهد گذاشت. سرعت نصب و اجرای آن بسیار بالاست و امکان اتصال قطعات مختلف آن به‌راحتی امکان‌پذیر است. این تیر آهن نسبت به مصالح قدیمی تر همچون بتن فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند. امکان توسعه مجدد پروژه و کاهش هزینه عملیاتی سازه از جمله مواردی هستند که با استفاده از INP از آن برخوردار خواهید شد.

جدول اشتال تیرآهن INP

استفاده از جدول اشتال تیرآهن INP این امکان را به متخصصان خواهد داد که با مقایسه استانداردهای متفاوت بهترین انتخاب را در کمترین زمان ممکن اتخاذ کنند. قطعاً با داشتن دانش کافی با یک نگاه به جدول وزن تیرآهن می‌توانید متوجه شوید که کدام استاندارد و کدام برند مناسب سازه شما است. به دلیل کاربردهای متفاوت تیرآهن در صنعت و ساختمان‌سازی نمونه‌های مختلف با استفاده از متریال، وزن، اندازه و دیگر مشخصه‌های قابل تغییر طراحی و تولید می‌شوند که با توجه به نوع سازه و مواردی همچون بودجه، وزن سازه و … می‌توانید بهترین تیرآهن INP را خریداری نمایید.
به علت متنوع بودن روش‌های ساخت و فولاد خام استفاده شده در زمان ساخت تیرآهن امکان به‌خاطرداشتن تمامی اطلاعات آنها امکان‌پذیر نمی‌باشد. ازاین‌رو استفاده از یک جدول مناسب همچون جدول اشتال تیرآهن INP می‌تواند بسیار کاربردی باشد.
در جدول اشتال مشخصاً وزن تیرآهن درج شده است که این موضوع یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زمان خرید و انتخاب تیرآهن است. اما اگر جدول اشتال شما وزن تیرآهن را مشخص نکرده است با استفاده از فرمول طول تیرآهن x وزن واحد طول تیرآهن می‌توانید آن را به دست آورید. به علت سنگین بودن وزن آهن و ارتباط مستقیم قیمت تیرآهن با وزن کلی آن می‌تواند شمارا از هزینه کلی سازه باخبر سازد.

کاربرد تیرآهن INP

استاندارد INP یکی از کاربردی‌ترین استانداردهای موجود در جهان است. اما کاربرد تیرآهن INP چیست؟ برای پاسخ به این سؤال می‌بایست بگوییم که شرکت‌های مختلفی نسبت به تولید و عرضه این استاندارد به بازار اقدام می‌کنند. از مشخصه‌های این استاندارد کاهش ضخامت از قسمت اتصال جان به بال‌ها به سمت بیرون است. همان‌طور که اشاره کردیم، INP در کشور ایران استفاده بسیار زیادی دارد و بسیاری از مهندسان نقشه سازه خود را بر پایه این استاندارد طراحی می‌کنند.

تولید تیر آهن INP

در زمان شروع تولید تیرآهن INP کارخانه با استفاده از شمش‌های فولادی یا بلوم را در کوره گرم می‌کند تا برای ادامه فرایند به دمای مناسب برسند. پس از نرم شدن کامل این شمش‌ها، عملیات فشرده‌سازی آنها توسط غلتک‌های مخصوص شروع می‌شود تا ضخامت آنها به‌اندازه مطلوب رسیده و طولشان نیز زیاد شود. پس از این قسمت تیرآهن به قطعات مناسب برش خورده و برای مرحله شکل‌گیری حاضر می‌شود. پس از حرارت دادن مجدد و ساخت تیر آهن INP نیاز است تا محصول دوباره به سمت غلتک‌ها برود تا برای کاهش ضخامت به مرکز و سمت‌ها شکل گیرد. در آخر نیز محصول نهایی توسط کارشناسان کاملاً بررسی شده و شناسنامه برای آن صادر می‌شود.

تفاوت تیرآهن IPE و INP

همان‌طور که اشاره کردیم تیرآهن IPE یا تیرآهن معمولی یکی از پرکاربردترین محصولات موجود در بازار است. این تیرآهن بر اساس استانداردهای اروپا عرضه می‌شود. از سوی دیگر، این تیرآهن بر اساس استانداردهای موجود در کشورهای چین و روسیه تولید و به بازار عرضه می‌شود. در تیرآهن INP ضخامت تمامی قسمت‌های بال یکی نیست بلکه ضخامت آن به‌صورت شیب‌دار از قسمت اتصال به جان به سمت بیرون کم کاهش می یابد. درصورتی‌که در تیرآهن IPE ضخامت بال یکسان است. تیرآهن IPE تنها توسط شرکت ذوب‌آهن اصفهان در ایران تولید می‌شود. تولیدات تیرآهن IPE مطابق با استانداردهای ISIRI1791 ایران و DIN1025-5 بین‌المللی است.

کاربرد تیرآهن INP

محدودیت های استفاده از این محصول

همچون دیگر محصولات بازار استفاده از تیرآهن نیز بدون عیب‌ و ایراد نیست. با افزایش دمای ساختمان، مقاومت ساختمان‌های فلزی دچار مشکل خواهد شد. خصوصاً در صورت بروز آتش‌سوزی و بالارفتن دما از ۵۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت سازه‌های فلزی که در آن از تیرآهن استفاده شده است بسیار کاهش خواهد یافت. می توانید در مورد پرمصرف ترین تیرآهن بیشتر بخوانید.

همچنین قطعات فلزی استفاده شده در ساختمان در مقابل شرایط جوی از خود واکنش نشان خواهد داد و همین موضوع نیز باعث افزایش مخارج سالیانه حفاظت و نگهداری از ساختمان خواهد شد. از آهن در ساخت سوله نیز استفاده می شود. استفاده از اتصال جوش نیز در کشور ما بسیار مرسوم است که به علت عدم مهارت جوشکاران و عدم کنترل متخصصان پس از انجام کار این دسته از سازه‌ها با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد. برای دیدن قیمت تیرآهن اصفهان امروز کلیک کنید.

این موارد مختص تیر آهن INP نیستند و تمامی محصولات بر پایه فولاد و آهن آلات این مشکلات را در خود دارند. یک متخصص میداند که چگونه این موارد را برطرف و حداقل تا حدی اثرات آن بر روی سازه را کاهش دهد. بسیاری از نکات یاد شده را می‌توان با بررسی‌های دقیق و البته رعایت قوانین و بررسی ساختمان از نظر امنیت به‌راحتی حل ‌و فصل کرد. اما قطعاً این موارد جزو نکاتی هستند که در زمان استفاده از سازه فولادی و آهن آلات می‌بایست مدنظر قرار دهید.

 

سوالات متداول

آیا در ایران حتما باید از این تیرآهن استفاده کرد؟

در مناطق زلزله خیز باید از این محصول استفاده کرد زیرا مقاومت بالاتری دارد.

آیا نرخ این تیر با نوع معمولی آن فرق دارد؟

فرق زیادی از نظر قیمت وجود ندارد زیرا بر اساس وزن محاسبه می شوند.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *