تیرآهن IPB چیست؟

آشنایی با خصوصیات مهم تیرآهن IPB

تیرآهن IPB می تواند ارتعاشات را به خوبی تحمل کند و می توان از آن در ساخت پل های سنگین، سازه های پیچیده و غیره استفاده کرد. در این نوشته می خواهیم در مورد این محصول و کاربرد تیر هاش و همچنین قیمت تیرآهن هاش صحبت کنیم با آهن رسان مرجع قیمت آهن امروز همراه باشید.

تیرآهن IPB چیست؟

تیرآهن IPB چیست

تیرآهن IPB یک مقطع فولادی فوق العاده مقاوم است که بیشتر از مواد قوی مانند فولاد ساخته می شود. این نوع تیرآهن کاربرد عمومی تری نسبت به تیرآهن های دیگر دارد و در سازه های فولادی و بتنی کاربرد دارد. آنها شامل دو بال و یک جان هستند که بیشتر با مقطع H شکل ساخته می شوند. این مصالح بلند فولادی دارای استانداردهای مختلفی می باشد که بر اساس این استانداردها آنها به سه مدل طبقه بندی می شوند:

 • مدل H سنگین
 • مدل H متوسط
 • مدل H سبک

تیرآهن استاندارد IPB طبق چند نوع استاندارد و با رعایت ضوابط و مقررات مورد نیاز تولید می شود. این نوع تیرآهن عملکرد خوبی دارد تا مشخصات و الزامات ارائه شده توسط کارفرما را برآورده سازد.

تیرآهن استاندارد IPB همچنین با در نظر گرفتن استانداردها، دستورالعمل‌ها و هنجارهای لازم ساخته می‌شوند تا عملکرد خوبی داشته و از کیفیت خوبی برخوردار باشد.
آنها از مواد اولیه با کیفیت بالا تولید می شوند و برای تست و افزایش کیفیت تحت یک سری آزمایش‌ها قرار می‌گیرند تا خواسته‌های مشتری را از نظر کیفیت برآورده کنند…بنابراین تیرآهن های بال پهن IPB که تولید می شوند دارای کیفیت عالی هستند.

تیرآهن IPB دارای طیف وسیعی از خواص و همچنین ویژگی ها است و این ویژگی ها را از عناصر موجود در ترکیب شیمیایی آهن خود دریافت می کند؛ بنابراین در کاربردهای مختلف استفاده می شوند. این کاربردها شامل:

 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع پتروشیمی
 • ساختمان سازی
 • و …

تیرآهن بال پهن به دلیل شباهت آن به حرف انگلیسی (H) معروف است. Bethlehem اولین تولید کننده تیرهای بال موازی است. پس از تولید تیرآهن IPE، این شرکت تیرآهن استاندارد IPB را طراحی و تولید کرد که پیشرفت بزرگی در صنعت فولاد بود.

ویژگی تیرآهن IPB

تفاوت بین تیرآهن IPB با سایر تیرآهن ها

تیرآهن ها مصالح مهمی هستند که به طور گسترده در ساخت و ساز سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل شباهت آنها به یکدیگر، گاهی اوقات همه آنها با نام رایج تیرآهن شناخته می شوند؛ اما تیرآهن استاندارد IPB با دیگر تیرآهن ها دارای تفاوت هایی در عملکرد، وزن، کیفیت و … می باشد.

به طور خلاصه می توان گفت که از هر کدام از انواع تیرآهن به عنوان عنصری برای تحمل وزن عمودی یا افقی ساختمان استفاده می شود و مهمترین تفاوت آنها در نحوه ساخت آنهاست.

  لوله آتشخوار چیست؟

اگر در زمینه ساخت و ساز فعالیت می کنید، بهتر است با پارامترهای جداگانه تیرآهن های مدل IPB آشنا باشید. این تیرآهن به دلیل سطح مقطع بالاتر نسبت به سایر تیرآهن ها استحکام بیشتر دارد و به عنوان ستون یا تکیه گاه استفاده می شود. با توجه به مقاومت بیشتر تیرهای IPB می توان طول آنها را در هنگام تولید بیشتر در نظر گرفت.

تیرآهن استاندارد IPB مشخصات بارزی همچون بال های پهن و عرض زیاد دارد و بیشتر شبیه به حرف H انگلیسی است.

تیرآهن IPB در ساخت و ساز و معماری همانطور که گفته شد برای ایجاد اسکلت ثابت و استوار استفاده می شود. در معماری بسیاری از پل های بزرگ در سراسر جهان با کمک این مصالح طراحی و ساخته می شوند. تیرآهن های استاندارد IPB در جلوه های مختلف به صورت ستون، روی پوشش سقف قرار دارند.

تیرآهن استاندارد IPB از نظر قیمت نیز تا حدودی با سایر تیرآهن های اروپایی و ایرانی موجود در بازار متفاوت است. شما می توانید قیمت تیرآهن هاش را از مراکز فروش و تولید به صورت حضوری، تلفنی و یا آنلاین استعلام بگیرید.

کاربردهای تیرآهن IPB

رایج ترین کاربرد تیرآهن های فولادی IPB

تیرآهن های فولادی IPB نوع مهمی از عناصر سازه ای هستند که نقش کلیدی در ایجاد یک مسیر بار ایمن برای انتقال وزن و نیروهای وارد بر سازه به پی و داخل زمین دارند. این نوع مصالح عضوی از سازه هستند که عمدتاً تحت بار عرضی و بار محوری ناچیز قرار می گیرند. برای دیدن قیمت تیرآهن اصفهان امروز کلیک کنید.

سطح مقطع این تیرآهن حمایت باربری برتر را فراهم می کند. قابلیت پوشانندگی برتر تیرآهن IPB به معنای ستون های کمتر و فضای قابل استفاده بیشتر است.

تیرآهن های استاندارد IPB در ساخت و ساز ساختمان ها و سازه های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. این عناصر می توانند بارهای عمودی، تنش های برشی و لنگرهای خمشی را خنثی کنند. چنین تیرآهن هایی بارهای وارد شده را در طول خود تا انتهای خود حمل می کنند.

تیرآهن های H شکل IPB در ضخامت ها، ابعاد، عرض ها و سایر مشخصات برای کاربردهای متفاوت تولید می شوند. تولید کنندگان این نوع تیرآهن ها را معمولا با توجه به اندازه و جنس طبقه بندی می کنند.

رایج ترین کاربرد تیرآهن های فولادی IPB در ساخت ساختمان ها، انبارهای صنعتی، پل ها، آشیانه های هواپیما، خطوط لوله و سایر سازه ها یافت می شود. این امر به این دلیل است که مصرف فلز به دلیل ابعاد و وزن خاص، همیشه بسیار کارآمدتر از سایر مصالح ساختمانی بوده است.

  معرفی کارخانه تیرآهن در ایران و جهان

همچنین می توان این تیرآهن را به موازات زمین قرار داد تا کف و سقف را تشکیل دهد. آنها همچنین نقش محوری در ساخت پل ایفا می کنند و به عنوان تکیه گاه سازه ای برای رمپ ها و روگذرهای بزرگراه عمل می کنند.
کاربرد تیرآهن فولادی IPB بیشتر به خصوصیات مقطع آنها و نیز موارد زیر بستگی دارد:

 • جرم در واحد طول
 • سطح مقطع
 • عرض فلنج
 • عمق
 • ضخامت شبکه
 • ضخامت فلنج
 • شعاع ریشه
 • مدول مقطع
 • ممان اینرسی
 • شعاع چرخش
 • مدول مقطع

ویژگی و مزایای اصلی تیرآهن های فولادی IPB

در واقع تیرآهن فولادی آی پی بی نوعی مصالح ساختمانی است که برای ساخت چندین سازه استفاده می شود. می توان از آن در بسیاری از انواع کاربردهای ساختمانی استفاده کرد. در برخی کشورها برای ایجاد ستون در ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود.

مزیت اصلی تیرآهن های استاندارد IPB استحکام و قابلیت اطمینان آن ها است. این ویژگی ها با شکل بخش محصول مرتبط است. شکل “H” مانند تیرآهن به طور قابل توجهی استحکام محصول را افزایش می دهد. روش های زیادی برای تشخیص تیرآهن تقلبی و اصل وجود دارد. اطلاع داشتن از این موارد مهم است زیرا تیر فولادی در هر نوعی که باشد نقش مهمی در استحکام سازه دارد و باید اصل بوده و ویژگیی های لازم را داشته باشد.

اگر یک تیرآهن I شکل را با یک تیرآهن معمولی که شکل مربعی در بافت دارد مقایسه کنیم، اولی بسیار قوی تر و سخت تر خواهد بود. شاخص قدرت چنین محصولاتی بسیار پیچیده تر است که در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد.

ویژگی های استحکام بالا با توزیع بار مکانیکی بر روی سازه فلزی مرتبط است. با یک مقطع به شکل حرف “H”، بار به طور مساوی در کل تیر توزیع می شود و در نقاط خاصی متمرکز نمی شود؛ بنابراین هنگام استفاده از این محصول نورد فلزی، خطر سایش و تخریب سریع از بین می رود. اگر می خواهید در مورد مقایسه تیرآهن معمولی و هاش بیشتر بدانید روی لینک کلیک کنید.

خصوصیات تیرآهن IPB

تیرآهن های استاندارد آی پی بی را می توان در ساخت اجسام بسیار عظیم در معرض بارهای بزرگ استفاده کرد. نکته اصلی انتخاب اندازه مناسب تیرآهن است.
علاوه بر ویژگی هایی همچون استحکام بالا، شایان ذکر است مزایای استفاده از تیرآهن های استاندارد IPB عبارت است از:

 1. سودآوری:
  به دلیل صلبیت، تیرآهن می تواند بدون نیاز به تقویت کننده به طور قابل توجهی در اجسام و پروژه های بزرگ استفاده شود. اگر نوع دیگری از پروفیل ها را انتخاب کنید، باید مقداری تقویت کننده با قیمت گران خریداری کنید تا از مقاومت ساختار آن در برابر تخریب اطمینان حاصل کنید؛ بنابراین استفاده از تیرآهن بسیار سودآور تر است. برای دیدن لیست سودآورترین فلزات کلیک کنید.
 2. سبک وزن:
  شکل “H” مانند تیرآهن، می تواند جرم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و روی وزن آن تاثیر بگذارد. در عین حال، ویژگی های مقاومتی آن به طور قابل توجهی در مقایسه با مصالح مشابه افزایش می یابد.
 3. مقاوم در برابر خمش و فشار:
  تیرآهن IPB می تواند ارتعاشات را به خوبی تحمل کند و می توان از آن در ساخت پل های سنگین استفاده کرد. فولاد مورد استفاده برای ساخت این نوع تیرآهن آلیاژی از کربن و آهن است که نقش مهمی در ایجاد استحکام تیر ها و ستون ها دارد. میزان تحمل بار تیرآهن در این نوع بسیر بالا است.
 4. امکان نصب با جوش:
  سازه فلزی قابلیت جوشکاری دارد، بنابراین به طور قابل توجهی سرعت کار را افزایش می دهد و زمان تحویل پروژه را کاهش می دهد.
 5. ثبات ویژگی های هندسی:
  از آنجایی که صلبیت تیرآهن به دلیل شکل آن است، هرگونه تغییر در آن منجر به کاهش مقاومت قاب و تخریب ساختمان می شود. این مورد در هنگام استفاده از این فلز نورد مستثنی است. از این گذشته، حتی تحت بارهای خیلی زیاد نیز تغییر شکل نمی دهد.
 6. سهولت و صرفه جویی در حمل و نقل:
  برای حمل و نقل فلزات حجیم تر، باید چندین وسیله نقلیه اجاره کنید. در مورد این محصول می توان میزان حمل و نقل را کاهش داد. از این گذشته، شکل خاص تیرآهن به نصب فشرده کمک می کند و وزن کم آن به شما امکان می دهد نگران بارگذاری بیش از حد نباشید.
  ابعاد تیرآهن ۱۴

برای اینکه صلبیت و ظرفیت باربری یک سازه بیش از قابلیت های پروفیل نورد شده باشد، باید از تیرآهن مناسب مانند تیرآهن IPB استفاده کرد. شما می توانید متناسب با نقشه های فنی و با توجه به نیاز پروژه خود تیرآهن استاندارد IPB را از کارخانه و یا از مراکز توزیع در شهرهای مختلف سفارش دهید. قیمت آن به دلیل نوسان متغیر است و بهتر است قیمت انواع آهن آلات و قیمت ورق را قبل از خرید استعلام بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا تیرآهن ipb همان تیرآهن هاش است؟

بله این علامت برای تیرآهن هاش استفاده می شود.

آیا در ایران تمام استانداردهای این تیرآهن تولید می شود؟

تنها برخی استانداردها و سایزهای تیراهن عریض در ایران ساخته نمی شود.

اشتراک گذاری مقاله
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *